Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Rozumiem

Wykonaliśmy płytę fundamentową Kompleksu usługowego "POSEJDON"

31 sierpnia 2017

Na budowie Kompleksu usługowego "POSEJDON", powstającego od lutego br. w centrum Szczecina, zakończyliśmy prace związane z wykonaniem płyty fundamentowej.

Posadowienie budynku zaprojektowano na płycie fundamentowej o grubości 1 m, z miejscowymi przegłębieniami dochodzącymi do 1,6 m, o łącznej powierzchni 5.153 m2. Przed przystąpieniem do robót żelbetowych wykonaliśmy wykop o głębokości do 10 m ponnizej poziomu terenu. W toku prac ziemnych wywieźliśmy z placu budowy ok. 45.000 m3 ziemi. Samochody ciężarowe wykonały w tym czasie ok. 3.000 kursów.

Do wykonania płyty fundamentowej zużyliśmy ok. 660 t stali oraz ok. 5.200 m3 betonu, który został dostarczony na plac budowy za pomocą ok. 700 betonowozów. Ustawione jeden obok drugiego zajęłyby powierzchnię dwóch boisk piłkarskich.

Ze względu na ogromną powierzchnię płyty fundamentowej, a także przyjętą technologię jej wykonania, podzieliliśmy ją na 14 mniejszych sekcji, które były betonowane w kilkudniowych odstępach. Gdyby istniała możliwość nieprzerwanego prowadzenia robót betoniarskich to zabetonowanie płyty zajęłoby nam 7 dni.

Obecnie kontynuujemy prace związane z wykonaniem elementów konstrukcyjnych dwóch podziemnych kondygnacji, które docelowo będą pełniły funkcję podziemnego garażu dla 300 samochodów osobowych. Większość ścian w obrębie podziemnych pięter jest prefabrykowana, co wpływa na znacznie większe tempo ich wykonania, niż w przypadku tradycyjnych ścian monolitycznych. 

Zachęcamy do obejrzenia kilku zdjęć z placu budowy (fot. Maciej Luszawski):