Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Rozumiem

Radość na dachu

Po 12 miesiącach dobiegły końca prace na dachu Pałacu pod Globusem. Kosztowały 2 mln złotych. Wymieniono prawie 500 elementów więźby. Zamontowano 89 nowych okien połaciowych, dzięki którym artyści będą mieli dostęp do naturalnego światła dziennego. Zbudowano klatkę schodową prowadzącą z parteru do najwyżej położonych pomieszczeń.

Zgodnie z zaleceniami konserwatorskimi, część wschodnią dachu - od strony placu Orła Białego - zachowano w kształcie z końca XIX wieku. Zabytkowa więźba została oczyszczona i można będzie ją podziwiać jeszcze przez wiele lat. W pozostałych skrzydłach starą więźbę zastąpiła nowa, pozwalająca na funkcjonalne zagospodarowanie poddasza, na którym powstają pracownie malarskie. Ze względów bezpieczeństwa, powieszenie wiechy można było zobaczyć nie na wysokościach, lecz na filmie.

Rektor prof. Ryszard Handtke powiedział: - Wprawdzie remont zakończy się za pół roku, ale już dziś można z radością stwierdzić, że najtrudniejsze za nami. Bardzo dziękuję budowlańcom, którzy skomplikowane prace prowadzą terminowo i starannie. Pałac pod Globusem, w którym nieprzerwanie funkcjonuje uczelnia artystyczna, przetrwał jesień i zimę z odkrytym dachem. Wykonawcy każdorazowo zabezpieczali poddasze przed opadami deszczu czy śniegu. Dziękuję też naszym studentom i pracownikom, którzy na korytarzach z wyrozumiałością uprawiali slalom pomiędzy rusztowaniami.

Mimo remontu odbywały się wszystkie zajęcia. Marszałek województwa Olgierd Geblewicz podkreślił znaczenie dla miasta i regionu projektu modernizacji Pałacu pod Globusem: - Bardzo się cieszę, że poczyniony został kolejny, ważny krok w rewitalizacji pięknej przestrzeni. I dostosowywania jej do nowych zadań - rozwijania ducha kreatywnego Szczecina. Przyjemnie uczestniczyć w takich zdarzeniach. Czekam z niecierpliwością na finał. Przekazaliśmy uczelni budynek, wyłożyliśmy niemałe pieniądze z budżetu województwa, pomogliśmy pozyskiwać unijne i resortowe środki. Razem cieszymy się z efektów.

Wiele z odnowionych przestrzeni na stałe będzie dostępnych nie tylko wykładowcom i studentom AS, ale także mieszkańcom Szczecina i turystom. Większość z nich zyska zupełnie nowe funkcje: ekspozycyjne i reprezentacyjne.


Szczegóły publikacji

Zobacz również